بلاگ

چطور با چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی، منزل شیک‌تری داشته باشیم؟

چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی

پذیرایی منزل یکی از بخش‌های بسیار مهمی است که در دکوراسیون آن از مبل استفاده می‌شود. اگر چیدمان مبل به درستی انجام شود، فضای دلنشین‌تر و جذاب‌تری برای شما ایجاد می‌کند؛ حال اگر همین مبل به شکل درستی چیده نشود، نه تنها زیبایی فضا را از بین می‌برد، بلکه ممکن است فضای خالی بسیار کمی برای شما باقی بماند. بنابراین باید چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل شکل به نحوی باشد که علاوه بر باقی ماندن فضای خالی مناسب، بتوانید بقیه وسایل خود نظیر تلویزیون را هم در آن جای دهید. از طرف دیگر، زیبایی آن فضا را هم حفظ کنید.

چطور چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل شکل را انجام دهیم که منزل ما زیباتر بوده و جای خالی بیشتری داشته باشد؟ راه‌کارهای مختلفی برای این کار وجود دارد که در این مقاله، تمام آن‌ها را به همراه نکاتی که باید بدانید، بررسی می‌کنیم.

چیدمان مبل برای پذیرایی مستطیل شکل

پذیرایی بسیاری از خانه‌ها به صورت مستطیل شکل طراحی می‌شود! حال برخی از آن‌ها کوچک و برخی بزرگ‌تر هستند. در طراحی‌های امروزه کمتر پذیرایی‌هایی به شکل غیر از مستطیل به چشم می‌خورد. یکی از مهم‌ترین المان‌هایی که در پذیرایی وجود دارد، مبل است. چیدمان مبل برای پذیرایی مستطیل شکل اگر به درستی انجام شود، به راحتی می‌توانید بهترین نتیجه را بگیرید. اما چطور باید چیدمان آن را به شکلی مناسب انجام دهیم؟ در بخش بعدی به بررسی راه‌کارهای آن می‌پردازیم.

7 راه‌کار طلایی برای چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی

با رعایت راه‌کارهایی که در این بخش ارائه می‌کنیم، به راحتی می‌توانید محیط جذاب‌تری داشته باشید و فضای خالی بیشتری هم در اختیارتان قرار بگیرد.

rectangular living room decoration 1

راه‌کار اول) چیدن مبل‌ها را از وسط شروع کنید!

شروع کردن چیدمان مبل از وسط اتاق ایده بسیار جذابی است! به جای آن که اتاق پذیرایی خود را پر از وسایل کنید، چیدمان را کمی مدرن‌تر انجام دهید و کاناپه‌ها را در وسط اتاق مستطیلی شکل قرار دهید. با این کار، تلویزیون شما در مقابل مهمانان قرار می‌گیرد. سپس با چیدن گلدان و نورپردازی زیبا در بخش‌های مختلف اتاق می‌توانید زیبایی بسیار جذاب به اتاق خود هدیه کنید. در این نوع چیدمان، باید حواستان باشد که کناره‌های مبل جای هالی برای رفت‌وآمد داشته باشد.

راه‌کار دوم) پیدا کردن نقطه کانونی اتاق مستطیل شکل

یکی دیگر از ایده‌های جذاب برای چیدن مبلمان، پیدا کردن نقطه کانونی است! مشخص کردن این نقطه در اختیار شما قرار دارد و به بخشی گفته می‌شود که بیشترین میزان توجه را به خود جلب می‌کند. این نقطه می‌تواند یک پنجره، شومینه، دکور یا هر چیز دیگری باشد. با چیدن مبلمان خود در نزدیکی نقاط کانونی می‌توانید یک چیدمان عالی برای زیباتر شدن پذیرایی خود انجام دهید. البته باید شرایط دیگری نظیر باقی ماندن فضای کافی، فضای رفت و آمد، فضای عناصر دیگر و… را هم در نظر بگیرید.

راه‌کار سوم) استفاده از کردن مبل‌های کنج

اگر طراحی مبل شما به نحوی است که می‌توانید ظاهری منحصر به فرد به فضای خود ببخشید، چرا این کار را انجام نمی‌دهید؟ برای مثال مبل‌های L شکل یکی بهترین گزینه‌های برای اتاق‌های مستطیلی هستند. کافی است یک نقطه کانونی با استفاده از یک مبل یا کاناپه بزرگ در اتاق خود ایجاد کنید. سپس قطعات دیگر مبل خود را بر اساس آن بچینید! حتی امکان قرار دادن میز مطالعه یا میز نهارخوری در طرف دیگر آن هم وجود دارد.

راه‌کار چهارم) استفاده از تلویزیون دیواری برای در اختیار داشتن فضای بیشتر

در پذیرایی مستطیل شکل استفاده از تلویزیون دیواری فضای بسیار کمتری اشغال می‌کند! چرا که در این صورت دیگر میز تلویزیون در اتاق قرار نمی‌گیرد و تلویزیون شما بر روی دیوار نصب می‌شود. با این کار فضای خالی بیشتری در اختیار دارید و می‌توانید از عناصر دیگر استفاده کنید. البته اگر اتاق مستطیل شکل شما کوچک است، بهتر است خلوت‌تر باشد و با المان‌های مختلف آن را شلوغ نکنید.

راه‌کار پنجم) مبل‌ها را در یک طرف از پذیرایی انباشته نکنید!

تا به حال شده که وسوسه شوید تمام مبل‌ها را در یک طرف پذیرایی قرار دهید و به هم بچسبانید! بهتر است زیبایی اتاق خود را با این کار از بین نبرید. در این چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل شکل، تقارن محیط از بین می‌رود و حس ناخوشایندی منتقل می‌کند. بنابراین بهتر است از همه طرف‌های دیوار خود برای چیدمان استفاده کنید.

راه‌کار ششم) ابتدا مبل‌های بزرگ‌تر را بچینید!

یکی دیگر از نکاتی که در چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل شکل اهمیت زیادی دارد، این است که از مبل‌های بزرگ‌تر شروع کنید. در این صورت می‌توانید یک نقطه برجسته در اتاق ایجاد کنید و توجه‌ها را به آن جلب کنید. پس از قرار دادن مبل‌های بزرگ به راحتی می‌توانید دکورهای زیبای دیگر را در تزئین اتاق استفاده کنید. همچنین مبلمان کوچک‌تر را پس از مبلمان بزرگ‌تر بچینید! چرا که مبلمان بزرگ‌تر جای بیشتری می‌گیرند و باید در همان ابتدا چیده شود تا مشکل خاصی در طراحی و چیدمان به وجود نیاید.

راه‌کار هفتم) یک پیاده‌رو در اتاق مستطیلی ایجاد کنید!

ایجاد پیاده‌رو در فضای مستطیل شکل شاید کار سختی به نظر برسد اما ضروری است! چرا که در این صورت می‌توانید فضای رفت و آمدی بهتری در اختیار داشته باشید و مهمانان شما هنگام رفت و آمد با مشکل مواجه نشوند. همچنین در این چیدمان فرش خود را باید به نحوی بچینید که برای انجام کارهای خود نیازی به راه رفتن خارج از فرش نداشته باشید.

با رعایت این 7 راه‌کار به راحتی می‌توانید چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل شکل را به بهترین شکل ممکن انجام دهید! نکاتی هم وجود دارد که با رعایت آن، طراحی جذاب‌تر و شیک‌تری خواهید داشت و در بخش بعدی به بررسی آن می‌پردازیم.

نکات مهم در چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل شکل بزرگ

با رعایت نکات زیر در چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی بزرگ، بهترین و شیک‌ترین چیدمان را انجام دهید:

 • تقسیم فضای بزرگ به چند فضای کوچک‌تر؛ مشخص کردن فضای وسایل مختلف نظیر مبل یا تلویزیون
 • استفاده از فرش در بخشی از فضای پذیرایی
 • ایجاد جلوه عمیق؛ قرار دادن مبل‌های بزرگ‌تر در سمت‌های عرضی و مبل‌های کوچک‌تر در سمت‌های طولی
 • استفاده از میز پذیرایی و عسلی؛ گرم و دوستانه کردن فضای پذیرایی با میز پذیرایی
 • نورپردازی؛ استفاده از چراغ‌های استاده یا لوستر در نقاط مختلف پذیرایی
 • گل و گیاهان؛ استفاده از گل و گیاه در بخشی از پذیرایی برای بخشیدن جلوه طبیعی و تازه
 • نظم و ترتیب؛ قرار دادن اشیاء به صورت کاملاً منظم، هماهنگ و با ترتیب خاص

با رعایت این نکات در کنار چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل، یک پذیرایی زیبا و جذاب با تمام وسایل موردنظر خود داشته باشید.

پیشنهاد خرید
Morocco 1
مبل کلاسیک مدل موراکو105,000,000 تومانخرید کنید

نکات مهم در چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل شکل کوچک

اگر پذیرایی شما کوچک است، چیدمان مبل کمی سخت‌تر می‌شود اما با رعایت این نکات می‌توانید بهترین چیدمان را برای خود پیدا کنید.

rectangular living room decoration 2

 • استفاده از مبل 7 نفره؛ با توجه به فضای کوچک مبل 7 نفره بهترین گزینه است.
 • استفاده از پارچه مبل ساده و کوچک؛ با توجه به فضای کوچک بهتر است طرح‌های ساده استفاده کنید.
 • قرار دادن کاناپه در عرض دیوار؛ کاناپه را در عرض و بقیه قطعات مبل را در طول دیوار قرار دهید.
 • قرار دادن یک میز در وسط پذیرایی؛ بهتر است از میزهای چهارگوش با متراژ کم استفاده کنید.
 • استفاده از کوسن؛ استفاده از اکسسوری‌ها جلوه بهتری به دکوراسیون شما می‌بخشد.

با رعایت این نکات در همان فضای کوچک مستطیلی پذیرایی شما چیدمان مبل به بهترین شکل صورت می‌گیرد. حتی می‌توانید کمی فضای خالی در اختیار داشته باشید تا هنگام رفت و آمد مهمانان با مشکل روبرو نشوید.

در نهایت، با چیدمان درست در فضای پذیرایی مستطیل شکل به راحتی می‌توانید بهترین و شیک‌ترین جلوه را برای منزل خود ایجاد کنید. در این مقاله سعی کردیم به بررسی هر چیزی که نیاز است برای چیدمان مبل در فضای مستطیلی کوچک و بزرگ انجام دهید، پرداختیم. اگر سوالی در مورد این مقاله دارید، از طریق بخش نظرات مطرح کنید تا شما را به صورت کامل راهنمایی کنیم.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *