بلاگ

نحوه استفاده از بخارشو برای مبل

نحوه استفاده از بخارشو برای مبل

قبل از این‌که به فکر تمیز کردن مبل‌ها و نحوه استفاده از بخارشو برای مبلمان باشید، بهتر است که ابتدا بررسی کنید آیا مبلمان در برابر رطوبت و دمای بالا دوام می‌آورند یا خیر. البته، اغلب مبلمان را می‌توان توسط بخارشو تمیز کرد اما مبلمان سفارشی یا گران‌قیمت ممکن است کمی نسبت به مدل‌های دیگر حساس‌تر باشند. در این صورت باید مراقبت بیشتری از آن‌ها داشته باشید تا آسیب نبینند.

جنس پنبه و پلی‌استر در برابر دما و رطوبت مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند و شستن آن‌ها با بخارشو مشکلی ایجاد نمی‌کند. البته، در عوض بخارشو به موادی همچون ابریشم، جیر و چرم یا پارچه‌های مخلوط آسیب می‌رساند. قبل از شروع کار و بخارشو کردن مبل، ابتدا روی قسمت کوچکی بخارشو را تست کنید تا اثراتی که می‌گذارد را بتوانید بررسی کنید. در ادامه درباره نحوه استفاده از بخارشو برای مبل توضیحات بیشتری خواهیم داد با ما همراه باشید.

 

روند آماده‌سازی مبلمان برای شستشو با بخارشو

قبل از این‌که مبلمان را با بخارشو تمیز کنید باید اطمینان حاصل کنید فرآیند تمیز‌کردن آسیبی به مبلمان نمی‌رساند. ابتدا برچسب موجود روی مبلمان را بررسی کنید تا بدانید چه دستورالعمل‌هایی برای نظافت مبلمان وجود دارد. اگر روی برچسب مبلمان حروف SW را مشاهده کردید باید بدانید که در برابر آب و حلال بی‌خطر هستند و استفاده از بخارشو مانعی ندارد. اما اگر حروف X را مشاهده کردید، به این معناست که آب سبب آسیب رساندن به مبل می‌شود و باید توسط افراد متخصص و به صورت حرفه‌ای تمیز شود. ابتدا برای شروع کار قبل از هرچیزی باید مبلمان را آماده کنید، در واقع تمیز کردن و نظافت مبل از استفاده از بخارشو بسیار مهم است. مراحل آماده‌سازی به ترتیب عبارتنداز:

جاروبرقی کشیدن مبلمان

قبل از انجام هرکاری روی مبل را جاروبرقی بکشید. سعی کنید بالشتک‌ها و تشک‌های قابل جابه‌جایی روی مبل را بردارید و تمامی درزها را کاملا جاروبرقی بکشید. برای این کار وقت بگذارید و با حوصله مبل را جاروکشی کنید. در واقع هرچه فرآیند آماده‌سازی بهتر باشد، پس از بخارشو کردن مبل نتیجه بهتری دریافت خواهید کرد.

پاک کردن لکه‌های موجود روی مبلمان

اگر لکه‌های ساده روی مبل ایجاد شده پس نگران نباشید، چراکه استفاده از بخارشو آن‌ها را از بین می‌برد. اما اگر لکه‌ها روغنی هستند برای تمیز کردن باید از شوینده استفاده کنید. در زمان تمیز‌کردن لکه‌ها با شوینده خیلی مراقب باشید و حتما توصیه‌های سازنده شوینده را مطالعه کنید. قبل از این‌که کل مبل را با شوینده تمیز کنید آن را روی قسمت کوچکی که دور از دید است تست کنید تا اثرات آن را ببینید. علاوه‌براین ترکیب جوش شیرین، آب و نشاسته ذرت برای پاک کردن لکه‌های روغنی راهکار خوبی هستند.

پاک کردن لکه‌های موجود روی مبلمان

پاک‌ کردن لکه‌های قدیمی ایجاد شده

قبل از استفاده از بخارشو برای مبل، باید لکه‌های قدیمی را از بین ببرید. اگر با تمیز کردن ملایم نتیجه‌ای نگرفتید، وقت آن است که از تمیز کننده قوی‌تری برای این کار استفاده کنید. همچنین پاک کننده را در گوشه‌ای از مبل که قابل دید نیست استفاده کنید تا از اثرات آن آگاه شوید. نکته دیگر این‌که برای تمیز کردن مبلمان چرمی شوینده‌‌ای استفاده کنید که مناسب آن باشد.

نکات مهم برای استفاده از شوینده

  • سعی کنید از مواد شوینده ایمن و مطمئن برای شستشو استفاده کنید تا به پارچه مبل آسیبی نرسد.
  • برس‌های زیر را در فرآیند شستشو روی مبل نکشید، به ویژه مبلمان چرمی. چراکه سبب آسیب دیدگی و خراش آن می‌شود.
  • برای شستشو به‌هیچ عنوان از پارچه‌های رنگی استفاده نکنید. چراکه امکان رنگ‌دهی در پارچه‌های رنگی بسیار بالا است و این امر سبب آسیب به مبلمان می‌شود.
  • اگر از لکه‌برها استفاده می‌کنید حتما به لکه‌ها و جنس الیاف مبلمان توجه ویژه‌ای داشته باشید.

نحوه شستشوی مبلمان با بخارشوی

اگر از مواد شوینده برای تمیز کردن مبلمان استفاده کرده‌اید حتما قبل از استفاده از بخارشو برای مبل به وسیله یک دستمال تمیز مواد شوینده را به‌طور کامل پاک کنید. در واقع این کار مانع از انتشار ذرات مواد شوینده در فضا می‌گردد. مراحل شستشو مبل با بخار شو شامل:

مخزن را پر کرده و بخارشو را به برق بزنید

برای پر کردن مخزن آب بخارشو حتما مقدار استاندارد آب را رعایت کنید تا بخارشو دچار مشکل نشود و آب از مخزن چکه نکند. نکته بعد حتما بعد از به برق زدن دستگاه منتظر بمانید تا چراغ نشانگر بخار روشن شود. در ادامه با سری مناسب دستگاه مبلمان را تمیز کنید. از نگه داشتن بخارشو به طور طولانی مدت و یل کشیدن چند باره روی لکه خودداری کنید. چراکه این عمل نه تنها باعث تمیزی لکه نمی‌شود بلکه موجب آسیب به مبل می‌گردد. همچنین با انجام این کار فوم مبل عمیقا خیس می‌شود و فرآینده خشک کردن زمان‌بر خواهد بود. برای از بین بردن لکه کافی است آن را به کمک شوینده یا محلول سرکه+آب و صابون تمیز کنید.

hand cleaning armchair with steam cleaner 266247 793

استفاده از سری مناسب بخارشو

استفاده از سری مناسب بخار شو برای تمیز کردن قسمت‌های مختلف مبلمان یکی از نکات مهمی است که باید به خاطر داشته باشید. با انجام این کار نتیجه کار رضایت بخش خواهد بود. برای انجام این کار کافی است کمی حوصله به خرج دهید و عجول نباشید. قسمت‌های دور از دسترس و گوشه‌های مبل نیز در تمیز کردن نباید فراموش شوند. سخت‌ترین قسمت‌‌های مبل که دسترسی به آن‌ها کمی دشوار است، درزهای بین پشتی و نشیمن، یا محل اتصال بدنه مبل به قسمت فلزی یا چوبی آن است. می‌توانید با کمک سری‌های مخصوص دستگاه گوشه‌ها و نواحی دیگر را به خوبی تمیز کنید.

حوله‌های سری بخارشو را بشویید یا تعویض کنید.

معمولا در استفاده از بخارشو برای مبل، حوله در اغلب موارد برای شستشو و تمیز کردن قسمت‌های کثیف به کار می‌رود. بعد از اتمام تمیزکاری حتما حوله را تعویض کرده با بشویید. اگر هنوز تمیزکاری تمام نشده و حوله کثیف شدع می‌توانید با یک شستشوی ساده کثیفی حوله را رفع کرده و مجدد در فرآیند تمیز کرذن مبلمان استفاده کنید. در واقع استفاده از حوله برای تمیزی و درخشندگی مبلمان بسیار موثر است و همچنین سبب کدر شدن رنگ مبل‌های روشن نمی‌شود.

به‌هیچ عنوان از سشوار برای خشک کردن مبلمان استفاده نکنید.

مسلما با استفاده از بخارشو برای مبل پارچه آن کمی خیس می‌شود که کاملا طبیعی است. در این صورت می‌توانید کمک کنید مبل کمی زودتر خشک شود. اما تحت هیچ عنوان از وسایلی همچون سشوار برای خشک کردن استفاده نکنید. چراکه سشوار سبب آسیب به الیاف پارچه می‌شود. برای خشک کردن سریع‌تر مبلمان می‌توانید پنجره‌ها را باز کنید تا جریان هوا موجب خشک شدن مبل‌ها شود. همچنین می‌توانید از پنکه برای این کار استفاده کنید. سعی کنید تا زمانی که مبلمان به کلی خشک نشده‌اند کوسن‌ها را روی آن‌ها نگذارید.

مزایای استفاده از بخارشو برای مبل چیست؟

درحال حاضر برند‌های مختلفی از بخارشو در بازار وجود دارند و جهت تمیز کردن مبلمان استفاده می‌شوند. ازجمله مزایای استفاده از بخارشو برای مبل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تسریع زمان خشک شدن مبلمان و انجام شدن زودتر کارها‌.
  • راحتی کار با بخارشو
  • از بین بردن و پاک کردن راحت آلودگی‌ها و لکه‌ها به کمک بخارشو.
  • از بین بردن مواد آلرژی‌زا و باکتری‌ها با بخارشو به دلیل بالا بودن حرارت هنگام استفاده.
  • شستشوی مبلمان بدون جابه‌جایی و در منزل.
پیشنهاد خرید
Morocco 1
مبل کلاسیک مدل موراکو105,000,000 تومانخرید کنید

شستشوی انواع مبل با بخارشو

همان‌طور که گفته شد برای شستشوی مبلمان با بخارشو جنس پارچه اهمیت زیادی دارد. چراکه انتخاب مواد شوینده و انتخاب درجه حرارت دستگاه با توجه به جنس مبل تعیین می‌گردد. در ادامه شستشوی انواع مبلمان با پارچه‌های مختلف را بررسی خواهیم کرد:

مبل پارچه ای

در فرآیند شستشوی مبلمان پارچه‌ای با بخارشو شاهد اثرگذاری بهتر و بیشتری خواهید بود. برای استفاده از بخارشو برای مبل پارچه‌ای حتما سطح آن را آماده کنید. سپس در ادامه به کمک مواد شوینده لکه بری و شستشو را شروع کنید.

room interior design 23 2148899487

مبل چرمی

شستشوی انواع مبلمان چرمی در برابر مبلمان دیگر به دلیل عدم نفوذ آب ساده‌تر است. البته، اگر بخارشوی درجه حرارت بالایی داشته باشد به چرم آسیب می‌رساند. پس در نتیجه توصیه می‌کنیم شستسوی این نوع مبل را به افراد متخصص و حرفه‌ای بسپارید.

مبل مخمل

در اغلب مواقع استفاده از بخارشو برای مبل مخمل توصیه نمی‌شود. چراکه این نوع مبل از حساسیت بالایی برخوردار است و شستشوی آن در منزل کار چندان ساده‌ای نیست. مبلمان مخمل را باید باید توسط شوینده و به آرامی بشویید و مراقب باشید آسیبی به آن نرسد.

جمع بندی

امروزه مبلمان پس از مدتی استفاده دچار کثیفی و لکه می‌شوند که برای شستشوی آن‌ها می‌توانید از بخارشو استفاده کنید. با وجود بخار گرم دستگاه می‌توانید آلودگی‌ها و لکه‌ها را  از بین ببرید و مبلمان را تمیز و عاری از آلودگی کنید. اگر هنگام استفاده از بخارشو برای مبل نکات مهم را رعایت کنید، قطعا نتیجه بهتری دریافت خواهید کرد. همچنین کمترین آسیب به رنگ و بافت مبلمان می‌رسد. باتوجه به توضیحات گفته شده در رابطه با بخارشو می‌توانید مبلمان را در منزل و به راحتی تمیز کنید و سلامت خانه‌تان را بهبود ببخشید.

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *