بلاگ

بهترین روش شستشوی مبل پارچه‌ای

بهترین روش شستشوی مبل پارچه‌ای

اگر تصمیم به تمیز کردن خانه بگیرید، یکی از وسایلی که نیاز به تمیزکاری دارد مبل‌ها هستند. اگر مبل پارچه‌ای دارید، دغدغه تمیز کردن شما بیشتر است. چرا که نگران این هستید که مبل شما به درستی تمیز نشود یا به آن آسیب برسد. همین مسئله باعث شده تا انتخاب بهترین روش شستشوی مبل پارچه‌ای دغدغه شما را کمتر کند.

حال بهترین روش شستشو مبل پارچه‌ای چیست؟ در این مقاله می‌خواهیم به بررسی شستشوی مبل پارچه‌ای، نکات آن و همچنین بهترین مواد شونده مبل پارچه‌ای بپردازیم.

شستشوی مبل پارچه‌ای

تمیز کردن و شستشوی مبل پارچه‌ای کاری حساس و نیازمند دقت بالایی است! گاهی اوقات لکه‌های روی مبل پارچه‌ای به‌قدری زیاد هستند که نگرانی تمیز نشدن را در افراد ایجاد می‌کند. در چنین شرایطی، اگر از مواد شونده نامناسب استفاده کنید به بافت مبل آسیب می‌رسد. حتی ممکن است هنگام تمیز کردن با استفاده از مواد شوینده نامناسب، ممکن است لکه‌ها بزرگ‌تر شود و مبل در وضعیت بسیار کثیف و ظاهری زشت درآید.

شستشوی مبل پارچه‌ای

شستشوی مبل پارچه‌ای

بنابراین اگر تصمیم به شستشوی مبل پارچه‌ای گرفته‌اید، باید 3 فاکتور مهم را مدنظرتان قرار دهید:

 • استفاده از بهترین شونده برای مبل پارچه‌ای
 • استفاده از بهترین روش برای شستشوی مبل پارچه‌ای
 • رعایت نکات مهم در شستشوی مبل پارچه‌ای

با رعایت این 3 فاکتور می‌توانید مبل خود را به بهترین حالت ممکن بشورید! در ادامه مقاله، به بررسی همه این فاکتورهای می‌پردازیم تا نتیجه خوبی از آن بگیرید.

بهترین شوینده برای مبل پارچه‌ای

اولین فاکتور برای شستشوی مبل پارچه‌ای، انتخاب بهترین شوینده است! احتمالاً هنگام تحقیق در مورد بهترین شوینده مبل، با گزینه‌های مختلفی روبرو می‌شوید. در این بخش از مقاله می‌خواهیم بهترین شوینده برای مبل پارچه‌ای را بررسی کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

ترکیب سرکه و آب اکسیژنه

ترکیب سرکه و آب اکسیژنه

ترکیب سرکه و آب اکسیژنه

یک روش خانگی و کم هزینه، استفاده از ترکیب سرکه و آب اکسیژنه است! برای این کار کافی است موارد زیر را با هم ترکیب کنید:

 • 4 قاشق غذاخوری آب اکسیژنه
 • 50 درصد سرکه
 • 50 درصد آب

سپس محلول را در یک بطری اسپری بریزید و آن را تکان دهید تا کاملاً ترکیب شوند. سپس محلول را روی لکه‌های مبل اسپری کنید و چند دقیقه منتظر بمانید. پس از آن که محلول اثر کرد، زمان آن رسیده که سطح مرطوب را با حوله کاغذی آغشته به محلول تمیز کنید. این کار را آن قدر ادامه دهید تا لکه‌ها کاملاً پاک شوند.

یک نکته مهم! برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای با رنگ تنها از آب اکسیژنه تنها استفاده نکنید! چرا که رنگ آن را روشن‌تر می‌کند.

جوش شیرین

یکی دیگر از شوینده‌های خانگی و کم هزینه، جوش شیرین است که این روزها در میان افراد مختلف رایج است. اگر مبلمان شما خیلی کثیف نیستند و فقط کمی گرد و غبار روی آن‌ها نشسته است، این روش مناسب است. برای این کار مقدار کمی جوش شیرین روی سطح مبل ریخته و پس از گذشت یک ساعت، با جاروبرقی جوش شیرین را تمیز کنید.

شامپو فرش

یکی دیگر از بهترین شوینده‌های مبل پارچه‌ای استفاده از شامپو فرش است! شامپو فرش ساده‌ترین و بهترین مواد شوینده مبل پارچه‌ای است. برای استفاده از آن کافی است مقداری شامپو فرش با میزان آب مشخص‌شده روی قوطی آن مخلوط کنید. سپس با کمک یک دستمال تمیز، آن را روی سطح مبل بکشید و تمیز کنید. پس از شامپو فرش نیاز به آب‌کشی مبل نیست اما بهتر است برای جلوگیری از جذب ذرات آلوده هوا در سطح مبل، با یک بخارشو یا جاروبرقی روی مبل را تمیز کنید.

بخارشوی

یکی دیگر از بهترین شوینده‌های مبل پارچه‌ای، استفاده از بخارشوی است. برای این کار، کافی است از دستگاه بخارشوی استفاده کنید تا آب با حرارت زیاد به پارچه مبل نفوذ کند. حتی می‌توانید از شوینده برای بخارشوی کردن استفاده کنید. استفاده از بخارشوی راحت است! تنها کاری که باید انجام دهید، این است که سر بخارشوی را روی سطح مبل حرکت دهید تا آب یا شوینده به داخل آن نفوذ کند. سپس مکنده آن را فعال کنید تا شوینده اضافی از سطح مبل خارج شود. نحوه استفاده از بخارشو برای مبل

اسفنج نرم

آخرین شوینده مورد استفاده در بهترین روش شستشوی مبل، اسفنج نرم است. برای این کار باید یک اسفنج نرم را در محلول شوینده مبل بزنید و آن را به خوبی بفشارید تا خوب کف کند. سپس اسفنج آغشته به شوینده را روی مبل بکشید تا به خوبی تمیز شود. پس از آن، یک پارچه تمیز و مرطوب برداشته و سطح مبل را تمیز کنید.

مراحل شستشوی مبل پارچه‌ای

پس از آن که بهترین شوینده برای شستشوی مبل پارچه‌ای را انتخاب کردید، اکنون زمان آن رسیده که مراحل شستشوی مبل پارچه‌ای را هم یاد بگیرید. بهترین روش شستشوی مبل پارچه‌ای در 4 مرحله انجام می‌شود:

1. جارو کنید و برس بکشید

پیش از هر کاری لازم است تا مبل پارچه‌ای را با کمک جارو برقی تمیز کنید! ابتدا بخش‌های مختلف مبل مانند کوسن‌ها را از هم جدا جدا کنید. سپس جاروبرقی را روشن کرده تا گرد و غبار یا آشغال‌ها ریز روی سطح مبل را تمیز کنید.

مراحل شستشوی مبل پارچه‌ای

مراحل شستشوی مبل پارچه‌ای

سپس یک برس نرم روی مبل بکشید تا سطح آن تمیز شود! امکان استفاده از برس‌های غلتکی برای راحتی کار هم وجود دارد.

2.توجه به راهنمای شستشوی مبل پارچه‌ای

مرحله دوم از بهترین روش شستشوی مبل پارچه‌ای، توجه به راهنمای شستشوی آن است! هر مبل یک برچسب یا دفترچه راهنما دارد که هنگام خرید، در اختیار شما قرار می‌گیرد. لازم است دستورالعمل‌های آن را بخوانید و علائم و مفاهیم آن را بررسی کنید! به خصوص اگر مبل شما سفید یا روشن است، باید دقت زیادی به علائم آن داشته باشید.

برخی از مهم‌ترین علائم راهنمای شستشوی مبل پارچه‌ای عبارتند از:

 • علامت W: استفاده از شوینده‌هایی مانند شامپو که در آب حل می‌شوند.
 • علامت S: استفاده از شوینده‌های غیرآبی و شستشو به صورت خشک
 • علامت SW: استفاده از شوینده‌های آبی یا غیر آبی (علامت W و S به صورت هم‌زمان)
 • علامت X: استفاده از جارو برقی یا برس برای تمیز کردن (ممنوعیت شستشو)

با رعایت این نکات از آسیب زدن به مبل پارچه‌ای جلوگیری و عمر مفید آن بیشتر می‌شود.

3.لکه‌زدایی مبل پارچه‌ای

مرحله سوم از بهترین روش شستشوی مبل پارچه‌ای لکه‌زدایی آن است. اگر هدف شما فقط پاک کردن لکه‌ها است، دیگر نیازی به شستشوی کل مبل نیست! حتی اگر بخواهید مبل را به صورت کامل بشویید، باید ابتدا لکه‌زدایی کنید. لکه‌زدایی مبل نیازمند تلاش و زمان بیشتری برای پاک کردن است.

4.پاک کردن مبل پارچه‌ای

در مرحله چهارم بهترین روش شستشوی مبل پارچه‌ای، باید مبل را بشورید. اگه رویه مبل جدا می‌شود، آن را جدا کرده و در ماشین لباس‌شویی یا خشک‌شویی بشویید. بهتر است پیش از شستشو با استفاده از شوینده‌ها، ابتدا قسمتی از آن را امتحان کنید و سپس همه مبل را بشورید! با این کار، خیالتان راحت است. همچنین توجه به علائم مرحله دوم را فراموش نکنید!

پیشنهاد خرید
Morocco 1
مبل کلاسیک مدل موراکو105,000,000 تومانخرید کنید

نکات مهم پس از شستشوی مبل پارچه‌ای

پس از شستشوی مبل، 3 نکته مهم وجود دارد که باید رعایت کنید:

 • پس از شستشو، مبل را بدون استفاده از وسیله یا ابزار خاصی خشک کنید! کافی است آن را در مسیر جریان هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.
 • پس از شستشوی مبل، می‌توانید بخش‌های غیرپارچه‌آی مثل قسمت‌های چوبی را با استفاده از روغن‌های مخصوص چوب و قسمت‌های فلزی را با مواد براق‌کننده مخصوص فلز تمیز کنید.
 • پس از اتمام بهترین روش شستشوی مبل پارچه‌ای می‌توانید از ماده تثبیت‌کننده برای نگه‌داری رنگ و بافت پارچه استفاده کنید. این ماده باید متناسب با جنس پارچه و علائم راهنمای مبل تهیه شود.

در نهایت؛ با استفاده از بهترین روش شستشوی مبل پارچه‌ای به راحتی می‌توانید به تمیز کردن مبل و از بین بردن لکه‌های آن بپردازید. در این مقاله هر چیزی که در مورد شستشوی مبل پارچه‌ای لازم است بدانید را بررسی کردیم. اگر سوالی در مورد آن دارید، از طریق بخش نظرات مطرح کنید تا شما را به صورت کامل راهنمایی کنیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *